Sýr – podávejte ho jako květinu

Autor | Září 28, 2012
1122-IMG_000000573

Přemýšlíte, čím byste tentokrát pohostili přátele a známé? Hledáte originální nápad na oslavu? Chlebíčky, jednohubky, slané tyčinky… To vše už tu bylo. Co takhle návštěvu překvapit něčím zcela novým a originálním? Připravte talíř plný sýrových květin…

Co budete potřebovat na jednu sýrovou květinu:

1 – 4 balení plátkových sýrů Želetava (ideálně uzený nebo eidam 45%), několik minut odpočinutých při pokojové teplotě, aby vynikly jejich vlastnosti a dobře se s nimi pracovalo. Čím více balení použijete, tím větší květinu nebo více květin vytvoříte.
Párátka
Prkénko
Nůž
Misku s kořením na ozdobu (červená paprika, drcená bazalka, kari, …)

Postup:
1. Plátek přehneme tak, aby dva protilehlé rohy byly vedle sebe.
2. Začneme rolovat plátek z jedné strany na druhou. Tím si vytvoříme základ pro květinu.
3. Přehneme druhý plátek, opět dva protilehlé rohy vedle sebe. Základ květiny položíme doprostřed druhého plátku a ten obtočíme kolem základu. Tento postup opakujeme, dokud nevytvoříme květinu požadované velikosti.
4. Výslednou sýrovou květinu propíchneme v nejširším bodě dvěmi párátky. Každé z jedné strany, úhel mezi nimi tvoří 90 stupňů.
5. Sýrovou květinu na závěr dozdobíme tak, že konce plátků obalíme v misce s kořením.

Velice efektně vypadají sýrové květiny vyrovnané vedle sebe na jednoduchém bílém talíři. Sýrová květina může být tak veliká, jak velký máte doma talíř. Záleží pouze, kolik plátků sýra přiložíte. Nebo jich můžete udělat více, napíchat na špejli a položit do misky nebo naaranžovat jako opravdovou květinu (kytici). Pro takovéto náročnější sýrová aranžmá doporučujeme použít vyzrálé a pružné plátky sýra Želetava, se kterými se dobře pracuje, a nelámou se.

Užitečné tipy
1. Sýrové květiny ozdobené kořením můžeme ještě vylepšit přidáním chilli papričky, olivy nebo pažitky do jejího středu.
2. Pokud zkombinujete neuzený a uzený eidam získáte další barevné varianty květiny díky jejich odlišné barvě.

Foto: Želetava

Sýr – podávejte ho jako květinu
0 hlasy, 0.00 prům.hodnocení (0% score)