Marmelády a želé

Autor | Červen 26, 2011
1861-obalka

Určitě nám dáte za pravdu, že není nad domácí marmelády. Můžete si je připravit výhradně z kvalitních surovin, v různých zajímavých kombinacích, zcela přírodní, bez přidaného cukru, zkrátka tak, jak to nejlépe vyhovuje vám. Už jste zkusili recepty podle francouzské metody přípravy?

JAHODY
Jahody jsou skuteční poslíčci léta. Předpokladem je, že mají opravdu sladkou chuť a jsou aromatické. Pokud hledáte pravé chuťové zážitky, u jahod platí: ideální doba sklizně, krátký transport, správná odrůda.

Francouzská jahodová zavařenina s celými plody

Ve Francii se džemy připravují trochu tekutější a s většími kousky ovoce, než je zvykem u nás – pokud chcete mít svůj výrobek hustší, stačí vařit o jednu nebo dvě minuty déle. Vícestupňový postup vaření zaručuje, že cukr zcela pronikne do plodů, i když budou kousky poměrně velké. Hotový výrobek je stejně dobrý jako ten s malými kousky, který se vaří krátkou dobu.

NA CCA 1500 ML
1,1 kg malých jahod
800 g cukru
šťáva z 1 citronu (40 ml)
podle obliby: 2 stonky citronové verbeny (nebo máty)

POMOCNÍK: cukroměr nebo zavařovací teploměr

PŘÍPRAVA: 40 minut
ODLEŽENÍ: 2 x 12 hodin
TRVANLIVOST: 12 měsíců

Postup:
1. Jahody omyjeme a necháme důkladně okapat, pak odstraníme stopky i s kalichem. Větší plody rozpůlíme. Jahody promícháme s cukrem a citronovou šťávou a necháme minimálně 12 hodin odležet.
2. Směs jednou svaříme, přendáme do mísy, zchladíme a znovu necháme 12 hodin odležet.
3. Třetí den vyložíme síto vlhkou utěrkou a položíme na hrnec. Plody opatrně přeléváme do síta, necháme odkapat. Opláchneme citronovou verbenu, otřepeme dosucha, otrháme lístky a nahrubo nasekáme. Jahodový sirup uvedeme do varu a necháme 7-10 minut zlehka vařit, až teplota dosáhne 106º. Bez teploměru můžete teplotu odhadnout: sirup už nepění a na hladině se vytvoří hedvábný lesk. Stoupající bublinky budou zřetelně větší a podobají se spíš mýdlovým bublinám se silnějšími stěnami. Přidáme částečně kandované bobule, znovu přibližně 5 minut zlehka vaříme, dokud želírovací zkouška neukáže, že je džem hotový. Přidáme verbenu a džem postupně plníme do čistých sklenic.

REBARBORA

Nepatří mezi ovoce, je to zelenina. Je příbuzná se šťovíkem a pohankou. Rebarbora má pozoruhodnou chuť: je kyselá, a přesto trochu sladká.

Džem z rebarbory a jahod

NA CCA 1800 ML

800 g rebarbory
800 g jahod
500 g želírovacího cukru 3plus1
2 lžíce sušených květů ibišku

PŘÍPRAVA: 1 hodina
ODLEŽENÍ: 3 hodiny (u pokrájených plodů)
TRVANLIVOST: 12 měsíců

Postup:
1. Řapíky rebarbory podle potřeby oloupeme a oba konce odkrojíme. Rebarboru omyjeme, nakrájíme na kousky dlouhé 2 cm a dvě minuty blanšírujeme vroucí vodou. Vodu slijeme, rebarboru dáme do hrnce spolu se 100 ml vody a dusíme 3-4 minuty téměř doměkka.
2. Jahody opláchneme, necháme důkladně okapat a odstraníme stopky s kalichem. Plody rozmixujeme nebo nadrobno nakrájíme a promícháme s želírovacím cukrem a ibiškovými květy. Pokud je ovoce nakrájené, necháme směs odležet alespoň 3 hodiny. Rozmixované hned uvedeme do varu a podle návodu na obalu zprudka vaříme 4 minuty. Stále mícháme. Hrnec pak stáhneme z plotýnky. Džem postupně plníme do sklenic vypláchnutých horkou vodou a dobře uzavřeme.

Rybíz

Růžové rybízové želé

NA CCA 1500 ML

2 kg bílého rybízu
3 tmavé třešně
1 kg želírovacího cukru 1plus1

PŘÍPRAVA: 1 hodinu
ODLEŽENÍ: asi 12 hodin
TRVANLIVOST: 12 měsíců

Postup:
1. Rybíz opláchneme a otrháme stopky. Třešně opláchneme, odstraníme stopky, pecky mohou zůstat. Rybíz a třešně dáme s 200 ml vody do hrnce, zakryjeme pokličkou a uvedeme do varu. Pak pokličku trochu odsuneme stranou, aby hmota nepřekypěla. Vaříme přibližně 15 minut doměkka. Nakonec vyložíme síto pasírovací nebo kuchyňskou utěrkou a zavěsíme nad velký hrnec nebo vhodnou mísu, vlijeme rozvařené bobule a necháme dobře odkapat – nejlépe po dobu několika hodin nebo přes noc.
2. Odměříme 1100 ml rybízové šťávy, přidáme želírovací cukr a uvedeme do varu. Podle návodu na obalu vaříme přibližně 4 minuty a uděláme želírovací zkoušku. Horkou zavařeninu ihned plníme do čistých sklenic a pevně uzavřeme.

Tyto recepty a ještě mnoho dalších můžete najít v publikaci Marmelády a želé autorů Hanse Gerlacha a Susanny Bingemerové, kterou vydala Euromedia Group k.s., Ikar.

Recepty obsahují tři zásady: kombinace různého ovoce, velké množství ovoce a málo cukru a džemy s velkými kousky ovoce podle francouzské metody přípravy. Mnohé rady a informace zjednoduší přípravu a výsledek bude dokonalý.

Více na: www.bux.cz.

Foto: Euromedia Group k. s., SXC

Marmelády a želé
0 hlasy, 0.00 prům.hodnocení (0% score)