Kuchyňská svítidla

Autor | Květen 26, 2010
789-naladove_svetlo

Chystáte se pořídit si kuchyň či rekonstruovat stávající? Pak nezapomeňte, že součástí plánování by měl být také návrh kompletního osvětlení. Kromě negativního vlivu na psychiku, který obecně vyvolává nedostatek světla, v kuchyni navíc ovlivňuje i bezpečnost při práci.

Výběr, množství a umístění světel vychází z dispozice místnosti, tedy světové strany, počtu přirozeného osvětlení – oken, výmalby a celkového zařízení. To znamená, že např. do kuchyně orientované na sever či východ byste měli počítat s větším množstvím svítidel a ,,obléknout“ ji kompletně do světlých barev, zatímco v jižní a západní kuchyni máte v tomto směru volnou ruku.

Osvětlení v kuchyni můžeme rozdělit podle jednotlivých zón na:

- centrální: tzv. nepřímé osvětlení slouží k běžnému pohybu . Mělo by dopadat shora a rovnoměrně pokrývat co největší plochu kuchyně. V některých případech (při specifickém zakřivení stropu) je vhodnou alternativou nepřímé osvětlení, které vzniká odrazem světelných paprsků od stropu nebo stěny – lopatková svítidla, halogeny, a pod.

- osvětlení pracovních ploch: sem patří kuchyňská deska, dřez a sporák. Světlo by mělo pracovní plochu osvětlovat tak, abychom si při práci nestínili. Tento problém vyřeší světla zabudovaná nad pracovní deskou, např. zářivkové trubice nebo bodové halogeny. Jako dodatková světla mohou v kuchyni posloužit i halogenová svítidla na kolejničkách.

- osvětlení jídelního stolu: zde platí zásada, že světlo nesmí osoby u stolu oslňovat, ale zároveň musí plochu stolu dostatečně osvětlovat. U jídelního stolu nejenom jíme, ale také čteme, hrajeme hry, děti píší úkoly, apod. Každá taková činnost vyžaduje jinou intenzitu světla, proto se zde osvědčí tzv. stmívač, pomocí kterého si můžete světlo nastavit na potřebnou intenzitu.

- náladové osvětlení: sem patří osvětlení zásuvek, světelné rampy nad kuchyňskou linkou, osvětlení vnitřních částí prosklených kuchyňských skříněk. Designéři pro toto osvětlení používají LED diody, které mají malou spotřebu energie, nezahřívají se a vzhledem k rozměru jsou vhodné i do malých prostor. Vyrábějí se v mnoha barevných variantách.

Myslete na design

Vedle praktické stránky byste měli myslet také na design světel. Jelikož v kuchyni jich bývá více, je lepší kupovat ucelenou řadu, aby se nesourodé tvary i velikost ve výsledném dojmu zbytečně netříštily.

Dobře se nebudete cítit jak v málo osvětlené kuchyni, tak v přesvícené kuchyni. Proto byste se měli držet určitých parametrů, tedy že intenzita osvětlení by se zde měla pohybovat kolem 300 luxů. Počet žárovek a v jaké hodnotě pak závisí na velikosti kuchyně.

 Foto: Toncelli, Vibia Design, KitchenDesigner

Kuchyňská svítidla
0 hlasy, 0.00 prům.hodnocení (0% score)