7 šikovných tipů pro zdravý týden

Autor | Listopad 8, 2012
1166-pomeranc-juice

Zbavit tělo přebytečných kil a posílit organismus není vůbec snadné. Na prvním místě stojí silná vůle a schopnost změnit celkový přístup k jídelníčku. Poradíme vám pár tipů, kterými si tuto ,,trnitou cestu“ můžete alespoň trochu usnadnit…

Během celého měsíce jsme se snažili vám ukázat, že prostřednictvím vyvážené stravy lze nejenom zhubnout, ale současně i bojovat s některými typy onemocnění. A právě tento fakt by pro vás měl být hnacím motorem k zamyšlení nad tím, co vlastně a v jakém množství jíte…

7 tipů na každý den v týdnu

Vybírejte chytře
Pečlivě si rozmyslete, jak ,,utratíte“ každodenní příděl kalorií. Kousek ovoce, např. jablko, vás zasytí mnohem více než sklenice pomerančové šťávy a navíc obsahuje podstatně víc vlákniny. Porce smažených hranolek má tolik kalorií jako dva sendviče z celozrnného pečiva s plátkem sýra či libového masa uvnitř. Tuk v jedné koblize se rovná množství tuku obsaženém ve více jak stu pomerančů.

Jezte místní potraviny
Potraviny českých producentů jsou mnohem čerstvější, protože necestovaly stovky kilometrů na lodích, nákladních autech, apod. Navíc jsou sklízené ve zralosti, což u dovážených produktů vzhledem k rychlé spotřebě není možné. A kam za místními producenty ovoce a zeleniny? Co takhle zkusit populární ,,bedýnky“…

Netrapte se hladem
Výzkumy ukazují, že svačina mezi hlavními jídly udrží hladinu energie v požadované míře a navíc vás ochrání před přejídáním se během snídaně, oběda či večeře. Kombinujte ovoce či zeleninu s malým množstvím proteinů, jako např. plátkem nízkotučného sýra nebo hrstí ořechů.

Jezte ryby
Alespoň třikrát v týdnu zařaďte do jídelníčku ryby, které se dají upravovat na mnoho způsobů. Navíc jsou celoročně k dostání čerstvé, ať již na sádkách nebo ve specializovaných obchodech.

Dopřejte si s rozmyslem
Soustřeďte se na to, abyste jedli během dne vyváženě nejenom co do obsahu, ale také do množství. Pokud jste pozváni na opulentní večeři, kde budete ,,nuceni“ toho spořádát více než byste chtěli, pak si dejte lehčí oběd. Jestliže se váš týden nese ve znamení rozumných porcí, jeden víkend, kdy si dopřejete, vás rozhodně nesvede na špatnou cestu.

V jednoduchosti je půlka úspěchu
Ne všechny ingredience mají vhodný počet kalorií a tuku. Soustřeďte se proto na takové recepty, které jsou nekomplikované hromadou přísad, hlavně těch, které obsahují rafinovaný cukr a nasycené tuky.

Neodpírejte si sladkou tečku…
…neboli dortík či jakýkoli jiný zákusek. Měli byste ovšem zvolit takový, který má malý obsah tuku i cukru a samozřejmě ho nesníst celý ale pouze symbolický kousek.

Foto: SXC

7 šikovných tipů pro zdravý týden
0 hlasy, 0.00 prům.hodnocení (0% score)